Zadośćuczynienia za śmierć męża, żony, dziecka czy inne bliskiej osoby która zmarł w wyniku np. wypadku drogowego spowodowanego przez sprawcę, który korzystał z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych może być bardzo wysokie, ale o jego wysokość należy zawalczyć.
Musimy wykazać wyjątkową relację jaką mieliśmy z członkiem rodziny oraz wykazać jego styl życia i wpływ ( także finansowy ) na nasze życie. Na przykład, że nas stale wspierał. Jeżeli zmarły nie chorował i prowadził aktywny tryb życia, był zaradny, aktywny i pomocny oraz pomagał nam w prowadzeniu domu, biznesu etc. – to tym bardziej śmierć takiego męża czy syna powoduje u nas druzgocący skutek, jak pogorszenie zdrowia, trauma, depresja, utrata wagi. Często występuje brak pogodzenia się ze śmiercią, leczenie psychiatryczne.
Można wtedy, opierając się na art 446 § 4 kc (najbliższym członkom rodziny osoby zmarłej wskutek popełnienia czynu niedozwolonego sąd może przyznać odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.), powołując się też np. na utratę chęci życia, brak zrealizowanych wspólnych planów na przyszłość, większą zależność od płatnych usług ( gdy zmarły pomagał nam np. w remontach domu, pracach w ogrodzie ) wystąpić o zadośćuczynienie, którego kwota bywa bardzo różna, ale jest też zależna od opisania tej sytuacji i udowodnienia skutków.
Zadośćuczynienie ma kompensować nie tylko doznany ból spowodowany śmiercią osoby bliskiej, lecz przedwczesną utratę członka rodziny. Dobrem osobistym, którego naruszenie wymaga rekompensaty, jest zatem prawo do życia w rodzinie.
Ziszczony musi być kolejny warunek przyznania zadośćuczynienia, tj. doznanie szkody niemajątkowej ( krzywdy ). Istotę szkody niemajątkowej wiąże się z naruszeniem czysto subiektywnych przeżyć człowieka. Zadośćuczynienie ma za zadanie wyrównać krzywdę w postaci naruszenia prawa do życia w rodzinie, jak też ból, cierpienie i poczucie osamotnienia spowodowane utratą najbliższej osoby – tak w wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 7 lipca 2009 r., II AKa 44/09.
Co do kwot jakie uzyskuje się z tytułu zadośćuczynienia za śmierć najbliższego członka rodziny to są one bardzo różne i nie ma tu żadnych ujednoliconych stawek. Zwykle największe kwoty zasądzane są za śmierć żony, męża i dzieci. Nierzadko zadośćuczynienie wynosi tu 100.000 zł a czasem wielokrotność tej kwoty, ale nie jest to nigdy pewne – jak powiedziano wyżej wymaga wykazanie szczególnej więzi, a często i innych faktów. Zwykle niższe kwoty ( kilkadziesiąt tysięcy złotych ) zasądzane są przy rodzicach i rodzeństwie, ale i tu bywają wyższe zadośćuczynienia.