Podział majątku wspólnego po rozwodzie gdy małżonek kupił nieruchomość tylko na siebie. Gdy małżonek w tracie małżeństwa oświadczy u notariusza przy akcie notarialnym zakupu nieruchomości, że np. mieszkanie kupuje tylko z majątku odrębnego, to notariusz tego nie weryfikuje i w księdze wieczystej nie będzie drugiego małżonka.
Nie oznacza to, że przy podziale majątku nie można do takiej nieruchomości sięgnąć i żądać, aby sąd uznał ją za część majątku wspólnego i dokonał jej podziału ( rozliczenia ).
Wymaga to jednak naszej aktywności. Po pierwsze musimy wiedzieć, że taka nieruchomość została w trakcie małżeństwa kupiona. Decyduje często przypadek np. znajdziemy akt notarialny czy przyjdzie do domu pismo z wydziału ksiąg wieczystych o aktualizacji księgi.
Jeśli już taką informację pozyskamy pozostaje ustalić skąd małżonek miał pieniądze na zakup. Tu dobra wiadomość – po naszej stronie jest domniemanie z art 31 k.r.o. które stanowi zasadę, że co kupione trakcie małżeństwa jest wspólne, chyba że druga strona udowodni, że podpada po któryś z wyjątków, ale to po jej stornie jest taki dowód przedstawić.
Czyli musi przedstawić dowody ( najlepiej dokumenty typu przelew, umowa darowizny ), że np. zakupu dokonała z pieniędzy jakie zgromadziła przed małżeństwem ( bardziej prawdopodobne na krótko po ślubie ), albo dostała darowiznę np. o rodziców. Jednak samo twierdzenie to mało i np. darowiznę w gotówce można podważyć ( czy w ogóle miała miejsce i czy rodzice dysponowali pieniędzmi w wystarczającej ilości, gdy sami byli ubodzy ). W sądzie może się odbyć w tym zakresie batalia i rolą strony postępowania i jej pełnomocnika ( adwokata ) będzie przekonać sąd że np. taka darowizna to wybieg procesowy i pieniądze faktycznie podchodziły z dochodu męża czy żony ( a więc były wspólne ).
Wspomniana zasada działa też na odwrót- jeśli małżonkowie do aktu notarialnego oświadczyli, że daną nieruchomość kupują za środki wspólne, a faktycznie ( choćby w części ) zakup dokonywany był ze środków tylko jednego małżonka ( np. spadku po babci ), to w trakcie podziału majątku należy walczyć o wykazanie prawdziwych okoliczności i podważenie tego co oświadczono w akcie notarialnym.