Czytelnia w sądzie – jak korzystać

Bardzo wiele sądów utworzyło czytelnie akt. Ma to odciążyć sekretariaty przed naporem petentów. Jeśli chcemy przejrzeć akta w danym sądzie warto wcześniej zadzwonić i sprawdzić czy sąd ma czytelnię, a jeśli tak to jaki jest jej regulamin. Ma to znaczenie szczególnie jeśli przyjeżdżamy do innej miejscowości czytać akta, albo bierzemy specjalnie po to dzień wolny.

Możemy się rozczarować gdy np. czytelnia wymaga zamówienia akt z jednodniowym wyprzedzeniem, albo akta są w archiwum czy u biegłego i ich przeglądanie jest niemożliwe. Jeden telefon oszczędzi nam wielu nerwów i czasu.

Przeważnie w czytelni mamy dostęp do pełni akt, choć zdarzają się przypadki, że aby odtworzyć płyty CD znajdujące się w aktach trzeba złożyć odrębny wniosek, który musi dodatkowo rozpatrzyć sędzia- co trwa kilka dni. Tak jest na przykład w Sądzie Rejonowym w Brzegu.

Podobnie różne są praktyki jeśli chodzi o fotografowanie akt. Przeważnie możemy to robić od ręki ( choć warto poinformować, że mamy taki zamiar, aby nie było nieporozumień ), ale zdarzają się dodatkowe formalności. 

PORADNIK

ODSZKODOWANIA

PRAWO CYWILNE

PRAWO GOSPODARCZE

PRAWO KARNE

PRAWO PRACY

PRAWO RODZINNE