Prawo karne

Jadąc samochodem już nawet po niewielkim przekroczeniu 0,5 promila alkoholu we krwi ( lub 0,25 miligrama na litr ) popełniamy przestępstwo, które poza karą wiąże się z zabraniem prawa jazdy aż na 3 lata. Jest to minimum na jakie tracimy prawo jazdy, a tendencja jest taka, że prokuratorzy wnoszą nierzadko o dłuższy okres zakazu.

I właśnie pozbawienie możliwości kierowania pojazdami na tak długi okres stanowi największą dolegliwość dla większości kierowców. Sądy w zasadzie nie mają tu wyboru- w razie skazania za jazdę po alkoholu minimum na jakie musimy przystać to 3 lata odebranego prawa jazdy.

Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów jest wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, czyli obecnie co najmniej 18 miesięcy przy minimalnym zakazie 3 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

W przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub § 4 Kodeksu karnego wykonywanego przez okres co najmniej 10 lat, też można będzie się starać o jazdę samochodem z blokadą alkoholową.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem