Prawo cywilne

Ofiary przemocy domowej pozostają w bardzo trudnej sytuacji, która wymaga szybkiego działania. Istnieją instrumenty prawne, możliwe do zastosowania przez osoby doświadczające przemocy w domu. Jest to na przykład eksmisja członka rodziny, który swoim zachowaniem przemocowym w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne przebywanie w jednym domu.

odszkodowanie pekniety wezyk

Powodem większości zalań mieszkania jest pęknięcie wężyka doprowadzającego lub odprowadzającego wodę do sprzętów gospodarstwa domowego np. pralki czy zmywarki. Jeśli jest to wężyk schowany w ścianie czy za listwami, to często jest on niedostępny dla najemcy od reki, bez demontażu zabezpieczeń.

obrazek zabieg chirurgiczny

Wazektomia jest mikrochirurgicznym zabiegiem, którego celem jest pozbawienie mężczyzny płodności. Jest to zaakceptowana nawet przez WHO ( Światową Organizację Zdrowia ) metoda męskiej antykoncepcji.

Dość często zastanawiamy się czy najem lokalu komunalnego ma wartość, która prowadzi do spłaty w podziale majątku po rozwodzie?

Sprawa o wyjawienie majątku przez dłużnika ma na celu ujawnienie przez naszego dłużnika jakim majątkiem dysponuje. Często bowiem nie wiemy tego i bardzo trudno jest nam się dowiedzieć czy dłużnik w ogóle dysponuje majątkiem nadającym się do egzekucji. Stosunkowo łatwo jest sprawdzić czy nie ma on nieruchomości – jednak bez posiadania konkretnego numeru księgi wieczystej albo przynajmniej adresu jest to bardzo utrudnione. Jeszcze trudniej poznać ruchomy majątek dłużnika czy pieniądze jakimi dysponuje.

Są to zbliżone sprawy bo badamy podobne sfery, ale mają też swoje odrębności. Obie bardzo trudne do przeprowadzenia bo ingerują mocno w czyjąś wolność. Trzeba przekonać sąd, że np. ubezwłasnowolnienie jest konieczne dla dobra tej osoby, a nie żeby np. rodzina miała spokój. Podobnie aby przymusowo leczyć wbrew woli osobę chorą psychicznie konieczne jest spełnienie kilku warunków. Dotychczasowe zachowanie takiej osoby musi wskazywać na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego,
bądź jest ona niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia.

obrazek odszkodowanie wypadek supermarket

Właściciel sklepu, w którym doszło do wypadku i klient np. poślizgnął się na rozlanym jogurcie i złamał obojczyk, odpowiada za tą szkodę i krzywdę.

Odpowiedzialność deliktowa ma tu miejsce na podstawie art. 415 kc- może to być bowiem zarówno działanie, jak i zaniechanie. Zaniechanie polega na niewykonywaniu określonego działania (podmiot nie musi być bierny, może wykonywać inne czynności), gdy na podmiocie ciążyła powinność i możliwość jego podjęcia.

Uniknąć płacenia zachowku można na kilka sposobów. Po pierwsze można wydziedziczyć w testamencie uprawnionego do zachowku – ale to jest wybór, na który przeważnie nie mamy wpływu, a zwykle interesujemy się zagadnieniem zachowku dopiero gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty. Wówczas na wydziedziczenie jest zdecydowanie za późno bo spadkodawca nie żyje.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem